Rashit :)

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve MetaStyLee tarafından 24 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. MetaStyLee
    Aşık

MetaStyLee

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    849
    Meslek:
    Grafik Tasarım
    Yer:
    istanbul
    Clan:
    ThraeteN

Rashit grubunu kurduğum 1993 yılından bugüne kadar, birçok rock'n roll grubunun başına geldiği üzere grubun kadrosunda birçok eleman değişikliği yaşandı. Rashit grubu benim şarkı sözü - beste ve grafik anlayışımla şekillendirdiğim, diğer müzisyen ve sanatçıların katkıda bulunduğu punk ” dada ” popart kökenli bir sanat oluşumudur. Bu yazı Rashit grubunun 2000 yılında sabit bir kadroya sahip oluncaya kadar geçirdiği evrimde, sanat ve felsefe merkezli bu oluşumda (zira biz rashit olarak sadece müzik üretmedik, konser afişleri, fanzinler, çıkartmalar, lirikler yarattık.) benimle birlikte çalışmış olan sanatçı ve müzisyenler hakkındadır.
    Bu süre zarfında Rashit grubu olarak o kadar çok konser verdik ki; genelde konser kadrolarını değil, kayıtlarda yer alan personel hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu iletiyi yazmaya Kesintili Türk Punk Tarihi 1989 - 1999 kitabına son söz olarak uygun görülmüş öz eleştiriyi yazdıktan sonra karar vermiştim zira benim gruptan uzak kaldığım uzun süre zarfında (2005 - 2007 yılları arası) ortalıkta Rashit grubu ile ilgili bir sürü spekülasyon dolaşıyordu, özellikle grubun sound ve fikirselliğine- lirizmine sahiplenmeler vardı. Herkes her şeyi ve özellikle geçmişi kendi istediği gibi görür. Bu yazı kafalardaki bu tür soru işaretlerine cevap olursa sevinirim çünkü bu metini hazırlayıncaya kadar kara kutumun derinliklerinde uzun bir yolculuk yapmak ve tüm data bankamı karıştırmak zorunda kaldım. Bu bazen yorucu, bazen ise üzücü olabiliyor.
    Nostalji gerçekten ölümcül bir virüstür ve geçmişte yaşama eğilimi birçok zavallıyı esir alır, oysa bugün hızla geçiyor ve ne yapacaksak yarın olmadan yapmalıyız, çünkü yarın meçhuldür. Gelecek yoktur, şu an vardır. Umarım geçmişteki aktivitelerde emeği geçen hiç kimseyi kırmamış ve unutmamışımdır.

-Tolga ÖZBEY.
    1993 Yılında Rashit grubunu kurduğumda çıkarttığımız ilk rashit demo kaseti olan * Ugh’em ALL! * ‘un kadrosu şu şekildeydi:
    Vokal : Adem KURT
    Gitar : Tolga ÖZBEY
    Bas : Murat YEŞİL
    Davul : Gökhan TUNÇİŞLER
    Demoda yer alan 17 şarkı; Kadıköy’de Stüdyo Dino’da farklı zamanlarda canlı olarak doğaçlama kaydedilmişti. Demoyu benim kasetçalarımda 200 adet kopyaladık. (Kadıköy Zihni Müzik ve Taksim Deniz Kitap evine konsinye bıraktık). Demo’nun çıktığı dönemde gençler arasında Heavy Metal, Trash Metal…etc türleri yaygındı. Punk, indie, alternative, grunge pek çok kişi tarafından takip edilmezdi, virtüözlükten uzak oluşu rock camiasında esefle karşılanmasına neden olurdu. Demonun kapağını hazırlarken metallica’nın kill’em all albümüne gönderme yapma nedenim de buydu (Demonun kapağında benim elimin baş parmağı yanlışlıkla çekiçle vurulmuşta zonkluyor gibi resmedilmiştir.) Kapağın arkasında Toplumsal sağlığa zararlıdır ibaresini koymamın nedeni ise bu Demonun bir tür karşı koyuş- dışa vurumcu bir kendini ifade şekli olmasıydı! Ayrıca bu demo ve Rashit logosu benim için bundan sonra yapacaklarımın bir tür manifestosuydu. Rashit logosunu elime geçen CAR&MEN dergisinin fontlarını kolajlayarak kotardım. (Arabalar ve Adamlar; Ford sonrası endüstrinin şekillendirdiği modern insanı simgeliyor)

1994 Yılında Rashit kadrosu
    Bas : Barış

1994 yılında Rashit’in Kangren demosunda basgitarda değişiklik yaşandı, Murat Yeşil müzik tercihleri neticesinde yerini Barış’a bıraktı. Hep beraber Die Toten Hosen’ın Açıkhava Tiyatrosundaki konserine gittik. Ocak ayında demo’nun kapağını Adem Kurt’la beraber yaptık (Kapak resminde bir kadın bir nazi askerinin yakasına sarılmış onu boğmaya çalışırken fotoğraflanmıştır). İç kapaktaki çizimler karikatürist Erkan ERTÜRK’e aitti. Demoya Kangren adını koymamızın nedeni içimizdeki hastalığı dışa vuruyorduk ve dile getirmeye çalıştığımız sıkıntının organizmamıza yayılmasını engellemek için bir şekilde kendimizden bir parçayı kesip atıyorduk. İlginçtir o sene aramızdaki bazı kişisel problemlerden dolayı (burada bu konuları açmanın saçma ve rencide edici olacağını düşünerek es geçmeyi uygun gördüm) Adem gruptan uzaklaştı ve bir daha (uzun zaman boyunca) provalara katılmadı. Kangren demosunun birkaç şarkısı o dönemin alternatif radyo programlarında epey yayınlandı.

1995 Yılında kadro yine değişti ve vokale bizimle verdikleri bodrum katı konserlerinden tanıdığımız (confision’s sex ve Pırt grubundan) Pırpır Barış geçti ve basgitara ise Moda punk cemiyetinden Kemal bey geçtiler. Sultanahmet meydanında Zen ile çıktığımız konser gerçekleşti Kemal konsere gelemeyerek en kısa dönemde tarih olan grup üyesi olmayı başardı. O dönem Rashit olarak yurt dışındaki fanzinlere 4 şarkılık bir promo tape gönderdik yazışmalarımız neticesinde bir yığın punk toplamasında yer aldık ve yabancı menşeli fanzinlerde review’lerimiz yer aldı.

Vokal : Barış Önder GÜLER (aka. PIRPIR)
    Bas : Kemal

1996 Yılında Rashit grubu Fransız underground plak şirketi Darbouka Records’tan 7* plak teklifi aldı. Planlanan Ep ASK IT WHY grubu ile split 7* olacaktı fakat grubun kadrosu dağılmıştı. O dönemde Underground stüdyo’da Gökhan’ın davul kaydını beceremeyeceğine kanaat getirdik ve drum machine kullanarak 3 şarkı kaydettik. Vokalleri ben yaptım, gitarları da ben çaldım. Bir bas gitaristimizde yoktu Barış grupta çalmak istemediğini fakat kayıtta yer alacağını söyledi. Stüdyo Yeşil Kart’ta da canlı bir kayıt yaptık Barış’ın Bas intro’su da orada kayıt edildi. Barış kontrbas çalmak istediğini söyleyerek gruptan ayrıldı. Ep’ye Kadıköy’den Hareketler adını ASK IT WHY grubundan Vedat uydurdu. Ben de kapak tasarımını yaptım. Aynı sene Mor Vinyl olarak basıldı. İnsan pazarı, Hitlerin Köpekleri, Sessizlik Ölümdür o dönemin kayıtları. Ep kadro’su şu şekilde

Vokal ve Gitar : Tolga ÖZBEY
    Bas : Barış
    Bateri : Drum Machine

Aynı yıl Disguast P.Enis aracılığıyla Tolga Koçak’la tanıştım. Biraz Raw punk tarzı bir grup olan SERT İTHAM’ı kurduk bateride Confusion’s Sex grubundan PJ Barış vardı. Esasında o dönemde bir daha Rashit grubunu asla toparlamamaya karar vermiştim ama (dönem dönem bu bende olur) o güne kadar grupta eksikliği olan şey ortaya çıktı; İyi bir bateristle daha iyi şeyler çıkartabiliyorduk. Gökhan çocukluk arkadaşım olmasa Rashit grubunda yolumuza PJ Barış’la devam edecektik ama (Adem ve Bas gitarist Barış’ın gruptan ayrılmasının arkasında yatan en büyük neden kişisel problemlerimizin dışında Gökhan’ın ilerletilemez bateri çalma becerisiydi.) SERT İTHAM olarak 4 şarkı hazırlamıştık bir demo çıkartacaktık ki Pj Barış’ın erken ölümü gerçekleşti. Kayıtları Gökhan’la yapmak zorunda kaldık. O sırada Radical Noise ile konserimiz vardı (Woodstock kafe) kadroya Adem bir konserlik dahil oldu bas’ları Tolga Koçak çaldı konserin yarısını Rashit yarısını Sert itham şarkıları çalarak tamamladık. O sene Fransa’da Fransız punk grubu Flagrants D’eli ile Rashit’in bir split kaseti yayımlandı. Bu kayıtlar rare Rashit stüdyo konser kayıtlarından ve -different out takes- ‘leri içeriyordu.

1997 Yılında İngiliz Fanzini Rippin’ Trash, Rashit ile İngiliz Hc grubu Active Minds ‘ına split bir kaset yayımlamak istedi. Âdem ve Koçak’la beraber Stüdyo Yeşil Kart’ta kayıtları gerçekleştirdik. Koçak böylece gruba resmen dâhil oldu. O sene Bursa Açık hava tiyatrosunda bu kadroyla çaldık. Yine Kod Müzik’ten çıkan Aksi İstikamet (1998 yılında yayımlandı) toplamasında ki * Demiryolu Çocukları* şarkısı bu kayıttandır. Adem’le bir daha asla ortak bir çalışmada bulunmadık.

Bas : Tolga KOÇAK

Rashit 1998 yılında bir de Kanadalı Hc grubu 3rd World Revenge ile bir split kaset yayımlandı ama bu kasetteki şarkılar sağda solda arkadaşlarımızın kadroya dahil olmasıyla gerçekleştirilmiş kayıtlardır. Bazı şarkılarda vokalde Novaya Lemliya’dan Emin YILDIZ, bazı şarkılarda Tampon’dan Aslı AKINCI , bazı şarkılarda Zeynep SOLEYMAN (Ortaköy Flatline konser kaydı ve Stüdyo Yeşil Kartta kayıt edilen şarkılarda) . Bu kayıtta o sene Gökhan askere gittiği için baterilerin birçoğunu Jetons grubundan Abush ALİ çalmıştır. Birçoğu konserlerde yapılmış kayıtlardır.

Aynı sene ben Rashit’i birkaç konser haricinde tamamen dağıttım ve Aslı AKINCI’nın Punk rock grubu Tampon’a Bas gitarist olarak dahil oldum. Tampon ile epey bir konser verdik ve hala dinlenebilecek güzellikte bir demo kaydettik. Atilla KIRCELİ ile samimiyetimiz o döneme rastlıyor o da Tampon’da gitarist olarak yer alıyordu. Aslı AKINCI’nın Newyork’a gidişiyle Tampon sona erdi. Son konser Peyote’de Rashit/Tampon karma konseri olmuştu.

1999 Yılında bateriye Kod Kaan , vokale Oğuz TAKTAK’ı, ikinci gitar olarak da Atilla KIRCELLİ’yi alarak yeni bir kadro ile Rashit’i yeniden kurdum. O sene zarfında çok sayıda konser verdik (özellikle Crunch ile beraber olanlar) ve Telaşa Mahal Yok albümündeki şarkıları hazırladık. Albümün gerçekleşmesinde Kod Müzikten Levent Pekel’in katkısı yadsınamaz. Albüme kadar olan tüm konserlerde bateriyi Kaan çaldı. Albüm öncesi son konser (Captain Hook ‘ Harbiye) bateriyi Crunch’tan Orkun TUNÇ çaldı. Gökhan Tunçişler askerden gelince mecburen albümde onun çalması gerekti?! (O güne geri dönsem kararım Kaan’dan yana olurdu) Albüm için ayrılan bütçe kısıtlıydı şu anki para ile 500 YTL. Zugaşi Berepe’den Metin KALAÇ prodüktörlüğünde Çukurcuma Click stüdyosunda yaptık kayıdı, fakat bateri kayıtları hepimizi kanser etti, zira Gökhan bir türlü çalamıyordu (albümün tamamı 50 saate kaydedilirken bateriler 30 saat sürmüştü) hatta bir ara stüdyoya bateri kaydına yardım için Crunch grubundan Orkun’u bile çağırmak zorunda kaldık. Albümün kapağındaki kulak benim scanner’a yatarak taranmış kulağım olup orjinali Aslı AKINCI ile hazırladığımız eski bir konser afişinden alıntıdır. Telaşa Mahal Yok kadrosu;

Vokal : Oğuz TAKTAK
    Gitar : Atilla KIRCELLİ
    Bas : Tolga KOÇAK

1999 Yılı yoğun konser bir de turne ile geçti. Aynı sene içinde Atilla KIRCELLİ beyin cerrahı olarak çalışmaya başladı ve grubu bıraktı. Yerine konserler için RumbleFish ‘ten Özgür TÜLBENTÇİ geçti. Kadıköy meydanında ki Avrupa Müzik Şöleni bu kadro’nun verdiği en son konser oldu, 3üncü şarkı tamamlanamadan sahneye atılan şişelerle, konserin elektriği kesilerek olaylı bir şekilde sahneden indirildik, çıkan kavgalarda Oğuz’un kolu kırıldı, Tolga Koçak ve Gökhan Tunçişler bir taksiye atlayıp uzaklaşırken biz birkaç arkadaşımızla ( Bahar Onan, Aybeniz Esen, Özge Tampon, Abush ALİ, Hilal Bozkurt ) Atilla KIRCELLİ’nin çalıştığı hastaneye Oğuz’un kolunu alçıya aldırmaya gittik. Bu olaydan sonra ne Koçak’la ne de Gökhan’la kendi isteğimizle biraya geldiğimiz söylenemez. Yurttan Sesler toplaması için yeni yazdığım Taksim şarkısının kayıdını yapmaya karar verdik, şarkı da bas gitar olmayacaktı ve ilk provasını bateride Necrosis grubundan Kaan KARAÖZ’le birlikte yaptık ama esas kayıtta bateride Kod Kaan’ın yer almıştır. Ben Newyork’a gitme kararı alınca grup otomatik olarak dağıldı. Orada Aslı AKINCI ile beraber bir grup projesi yapacaktık.

2000 Yılının ortalarında Amerika’dan döndüğümde hazırda 20'ye yakın yeni şarkı vardı . Amerikan Country gitarlarını ve Punk melodik yapısını refleks çalım tekniğimle birleştirerek farklı bir sound yakalamıştım ayrıca bu sound şarkı sözlerine anti-kapitalist bir ironi katmıştı. Birkaç tane slow turkish surf ballad da hazırlamıştım. Yeni bir kadro ile çalmak, her şeyi yeniden inşa etmek gerektiğini düşünüyordum ne de olsa milenyuma henüz girmiştik. Bu dönemde Crunch (Moribound Youth, Regorge…) gruplarından Orkun TUNÇ (bateri) ve Adore grubundan Bülent KABAŞ (bas) ile stüdyoya girerek bazı denemeler yaptık. Vokalde yine Oğuz TAKTAK vardı. İkinci gitar konusunda bazı tereddütlerden sonra (Rumble Fish Özgür TÜLBENTÇİ ve Crunch Tolga GÜLDALLI) tek gitara karar kıldık. Bu kadro 2000 yılından sonra ki sabit kadromuz olacaktı.

2001 Yılında bu kadro ile Hollandalı şirket KROKET records’tan kapak tasarımını benim hazırladığım Taksim’de Bangyjumping 7Ep’si şeffaf sarı renkte yayımlandı. Aynı yıl aynı kadro ile kaydettiğimiz iki şarkı ve eski bazı kayıtlardan oluşan ve yine kapak tasarımını benim hazırladığım *Kapak Güzelleri Lp’si Fransız/İsviçre ortak yapımı olarak yayımlandı. (Strongly Opposed/Darbouka records)

Bas : Bülent KABAŞ
    Davul : Orkun TUNÇ

2002 Yılı konserlerle geçti Kod müzik yeni albümü basmak istiyordu ama bir türlü ödenek ayarlayamıyordu ve sonunda Kod Müzik bir daha yapım yayımlayamayacağını açıkladı. Bu sırada imdadımıza Naim DİLMENER yetişti ve bizi Ada Müzik ile tanıştırdı.

2003 Yılında Ada müzik etiketiyle kayıtları İhsan APÇA’nın yaptığı, Bugüne kadar kendinden en çok söz ettiren Rashit kayıdı olma özelliğine sahip “Adam Olmak İstemiyorum” albümü yayımlandı. Ekstra gitarlarda Erdem HELVACIOĞLU vardı. Güneş ÖZGEÇ ‘in albümde çaldığı viyolalar için her zaman borçlu kalacağımı düşünüyorum. Albüm için kaydedilen fakat telif hakları yüzünden yayımlanamayan “İstanbul” (orjinali İstanbul not constantinapole) şarkısında Özgür TÜLBENÇİ ikinci gitarda, yine Güneş ÖZGEÇ viyoladaydı. Bu şarkının yayımlanamamış olması gerçekten üzücü. Aynı kadro ile Murathan MUNGAN’ın “Söz Verilmiş Şarkılar” toplama albümüne “Fırtına” şarkısını kaydettik. Konser ve turne tek gitar olarak gerçekleştirildi. O dönemde bu kadro ve Iggy and the stooges’un saksafoncusu Steve MACKAY ile Kazım KOYUNCU ‘nun stüdyosunda Metin KALAÇ ‘ın prodüktörlüğünde canlı yaptığımız bir kayıt var ki hala gizemini koruyor

2005 yılında çıkan Herşeyin Bir Bedeli Var albümünde tüm şarkıların yapım aşamasında vardım, şarkı sözleri ise yine bana aitti. Erdem ikinci gitarist olarak kadroya katıldı. Albüm sonrası konserlerde de ise gitarlarda benim yerime o yer aldı.

2007 yılında eski bir proje olan Teoman’ın Söz Müzik TEOMAN albümünde Kişisel bir şey değil şarkısını kaydettik. Benim için bir tür sıfırlamadır bu şarkı zira iki sene elime gitar hiç almamıştım, epey uzun bir süredem sonra tekrar stüdyoda olmak güzeldi. Ekstra gitarlarda Mehmet Cem Ünal vardı. Albüm için kaydetmemiz gereken şarkının bu olduğuna uzun zaman önce 2004 yılında Cihangir’de karar vermiştik.

2009 Kadromuz şu an aşağıdaki şekildedir.

Gitar : Levent ÖZER
    Bas : Bülent KABAŞ
    Davul : Orkun TUNÇ

Kaynak

Sayfayı Paylaş