Cho'gath , Hiçliğin Dehşeti

14 Kasım 2012
Cho'gath , Hiçliğin Dehşeti
 • Cho'Gath, Hiçliğin Dehşeti
  [​IMG]
  Dünyalar arasında, boyutlar arasında bir yer var. Bazıları burayı Dışarısı olarak bilir, bazılarıysa Bilinmezlik olarak. Gerçekten bilenler ise buraya Hiçlik der. Hiçlik, adının aksine hiçbir şeyin olmadığı bir yer değil; ağza alınamayacak şeylerin, insan aklına sığmayacak korkuların yuvasıdır. Cho'Gath, işte bu Hiçlikten doğmuş bir yaratık. Gerçek doğası o kadar korkunçtur ki kimileri adını bile anmaz. Türdeşleri, Runeterra'da kendilerine has bir korku cenneti yaratmak için boyutları ayıran duvarları eşeleyerek bir çatlak, bu dünyaya açılan bir yol arıyorlardı. Bu yaratıklara, Hiçlikten Doğanlar denir. O kadar eski ve korkunçlardır ki tarihten tümüyle silinmişlerdir. Hiçlikten Doğanların, başka dünyalarda ağza alınmayacak korkunçlukta yaratıklardan oluşan muazzam ordulara komuta ettiği, bir zamanlar Runeterra'dan artık tarihin karanlıklarına gömülmüş, kuvvetli sihirlerle sürüldükleri rivayet edilir.

  Bu hikâyeler doğruysa, o zaman hemen arkasından gelen, Hiçlikten Doğanların bir gün geri döneceği söylentilerinin de doğru olması gerekir. Şimdi bile, Icathia’da, Cho'Gath'ın varlığını mümkün kılan çağırma ayinlerini çarpıtan karanlık bir güç var. Bu, kin ve şiddetten meydana gelmiş yabancı bir varlık, en gözüpek kahramanlardan başka herkesin korkuyla sinmesine yol açan bir yaratık. Cho'Gath sanki kendi vahşetinden beslenmekte, tıka basa doyarken büyüyüp şişmekte. Daha da kötüsü, zeki... Çoğu kişiyi, böyle bir canavar nasıl kontrol altında tutulur diye kara kara düşündürecek kadar zeki. Neyse ki Lig sihirdarlarının gücü Cho’Gath’ın varlığını, League of Legends ile sınırladı. Sihirdarlar, Cho'Gath'ın Hiçlikten Doğanlara has yeteneklerini, Runeterra'nın kaderini belirlemek için kullanıyor. Hiçliğin Dehşeti, ufacık bir fırsat verilse Runeterra için nasıl bir kader seçeceğini biliyor.

  Cho'Gath'ın Lig'den bıkacağı güne eyvahlar olsun.
  İstatistikler
  Hasar :
  54,1 ( +4,2 / Seviye )
  Can :
  440 ( +80 / Seviye )
  Mana :
  205 ( +40 / Seviye )
  Hareket Hızı :
  320
  Zırh :
  19 ( +3,5 / Seviye )
  Büyü Engelleme :
  30 ( +1,25 / Seviye )
  Can Geri Kaz. :
  7,5 ( +0,85 / Seviye )
  Mana Geri Kaz. :
  6,45 ( +0,45 / Seviye )
  Tavsiye Edilen Eşyalar (Klasik)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Tavsiye Edilen Eşyalar (Dominion)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yetenekler
  [​IMG]
  Kopart- Hedef konumda yerden kazıklar çıkararak rakip birimlerini havaya savurur ve hasar alarak yavaşlamalarına neden olur.

  Hedef konumda, zemini tahrip eder. Kısa bir süre sonra, zeminden fırlayan kazıklar, rakipleri 1 saniyeliğine havaya savurur, 80/135/190/245/305 (+1) büyü hasarı verir ve rakiplerin hareket hızını 3 saniyeliğine %60 azaltır.

  Bedel : 90 Mana
  Menzil : 950
  [​IMG]
  Yabani Çığlık- Cho'Gath'ın attığı korkunç çığlık, koni şeklinde bir alandaki rakiplere büyü hasarı verir ve onları birkaç saniyeliğine Susturur.

  Koni şeklinde bir alanda bulunan rakipleri 2/2.25/2.5/2.75/3 saniyeliğine susturur ve 75/125/175/225/275 (+0.7) büyü hasarı verir.

  Bedel : 70/80/90/100/110 Mana
  Menzil : 300
  [​IMG]
  Cani Dikenler- Cho’Gath’ın saldırıları pasif olarak önündeki bütün rakiplere hasar veren ölümcül dikenler gönderir.

  Aç/Kapa: Normal saldırı, önündeki düz bir hatta 20/35/50/65/80 (+0.3) büyü hasarı veren dikenler fırlatır. Cho'gath seviye atladıkça, bu dikenler büyür.

  Bedel : Bedelsiz
  Menzil : 0
  [​IMG]
  Ziyafet- Bir rakip birimini yutarak, savunmaları yok sayacak şekilde büyük miktarda hasar verir. Hedef ölürse, Cho'Gath büyür ve azami canı artar (en fazla 6 etki birikir) Cho'Gath öldüğünde birikmiş etkilerin yarısını kaybeder.

  Rakibi yiyerek hedef şampiyona 300/475/650 (+0.7) gerçek hasar ya da hedef minyona 1000 gerçek hasar verir.

  Ziyafet hedefi öldürürse, Cho’Gath büyüyerek 90/120/150 azami can kazanır. (en fazla 6 kez birikir) Cho’Gath öldüğünde birikenlerin yarısını kaybeder.

  Bedel : 100 Mana
  Menzil : 150
  [​IMG]
  Etobur- Cho'Gath bir birim öldürdüğünde, sağlık ve mana geri kazanır. Cho'Gath'ın seviyesinin yükselmesiyle geri gelen sağlık ve mana miktarı da artar.
  İpuçları
  - Zıplatan Kazık ve Yabani Çığlık manasız kalmana neden olabilir ama Soraka gibi ya da Mana Yönlendiren'e sahip bir şampiyonla birlikteysen, bu iki yeteneği de erken kullanmak olumlu sonuç verebilir.

  - Şampiyonlarla Ziyafet çekmekte zorlanıyorsan, büyüyene kadar minyon yemeyi dene.

  - Zıplatan Kazık'ı Etobur'la birlikte yaratıklar üstünde kullanmak, can ve mana kazanmak için iyi bir yoldur.
  Video
  {{{video}}}